Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi PDX z miasta Gorzów Wielkopolski. Mam przejechane 12294.62 kilometrów. Jeżdżę z prędkością średnią 20.24 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie. Opencaching PL - Statystyka dla PDX
symbole na metkachStatystyki zbiorcze na stronę


baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy PDX.bikestats.pl
Dane wyjazdu:
54.75 km 7.00 km teren
02:34 h 21.33 km/h:
Maks. pr.:43.07 km/h
Temperatura:21.0
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Marzęcin i jezioro Grabino

Czwartek, 23 sierpnia 2012 · dodano: 23.08.2012 | Komentarze 0

Dziś postanowiłem odwiedzić Marzęcin - wioskę w okolicy Mironic, która została spalona przez Rosjan w 1945 r. Bardzo lubię to miejsce, więc chętnie zajrzę tam jeszcze raz. Byłem tam już kilka razy, ale na blogu jeszcze nie zrobiłem żadnej fotorelacji z tego miejsca, więc czas na jej uzupełnienie, bo miejsce bardzo ciekawe.
Pogoda przyjemna, umiarkowana temperatura i zachmurzenie też.
Zaczynam od Kłodawy i tam odbijam na wschód w kierunku Mironic. Byłem tam już sporo razy, ale dopiero dzisiaj dostrzegłem ruiny kościoła. Nigdy wcześniej nie zwróciłem na nie uwagi. Budowla zachowała się w podobnym stanie jak restauracja Waldschenke koło Barlinka.
Ruiny kościoła w Mironicach © PDX

Wśród ruiny można dostrzec pewien podest z symbolem krzyża.
Ruiny kościoła w Mironicach © PDX

Wjeżdżam w las, w drogę brukowaną. Po drodze sporo reklam o jakimś ośrodku wędkarskim ''Azyl'', który znajduje się niedaleko drogi, którą właśnie jechałem. Na razie tam nie zaglądałem, ale być może sprawdzę to miejsce w przyszłości.
Dalej sporo jazdy przez las, po bruku, więc komfortowo nie było. Po pewnym czasie znajduję skrzyżowanie z małym drogowskazem na Marzęcin.
Skręcam do wioski widmo. Nie zachowały się żadne zabudowania. Historia i plan wioski znajduje się na tablicy umieszczonej przy drodze.
Marzęcin - tablica informacyjna © PDX

Plan wsi Marzęcin © PDX

Marzęcin - pomnik © PDX

W okolicy jest kilka białych drogowskazów prowadzących do różnych części wioski. Udaję się najpierw do ruin młyna.
Marzęcin - ruiny młyna © PDX

Tuż obok znajduje się źródło, zwane jako ''źródło Marii''.
Marzęcin - źródło Marii © PDX

Marzęcin - jezioro © PDX

Mieszkańcy Kłodawy umieścili tu pomnik poświęcony zmarłej w Marzęcinie dziewczynce.
Marzęcin - pomnik © PDX

Jednak najciekawszą częścią Marzęcina jest lapidarium. Jest umieszczone przy brzegu jeziora, musiałem przedrzeć się przez głębokie krzaki, aby tu dotrzeć. Większość nagrobków w kiepskim stanie.
Marzęcin - lapidarium © PDX

Marzęcin - lapidarium © PDX

Marzęcin - jeden z nagrobków © PDX

Marzęcin - jezioro przy lapidarium © PDX

Po zwiedzeniu byłej wioski wracam na drogę brukowaną i jadę w kierunku szosy. Przejeżdżam przez rezerwat przyrody ''Dębina''.
Rezerwat przyrody ''Dębina'' © PDX

Jeszcze postanowiłem odwiedzić jezioro Grabino. Z mapy gminy wynika, że znajduje się tu kąpielisko, ławki i miejsce na camping. Ja odwiedziłem kiedyś to jezioro, ale z ''dzikiej'' strony. Więc postanowiłem odwiedzić brzeg z kąpieliskiem.
Na początku podążałem za jakimś samochodem w głąb lasu, myśląc, że jedzie na to kąpielisko, ale też zaparkował koło dzikiego brzegu jeziora, więc się wróciłem.
Gdy wcześniej jechałem tą szosą, to zauważyłem, że czasem samochody skręcały w las przy takiej charakterystycznej tabliczce o parku krajobrazowym. Myśląc, że to droga do kąpieliska, też tam skręciłem.
No i dojechałem tam gdzie chciałem. Przy brzegu ławeczki, wiaty. Kąpielisko też było, ale było używane przez ludzi campingujących. Zauważyłem też tu spory parking. Jezioro ładne, czyste.
Jezioro Grabino © PDX

Jezioro Grabino © PDX

Po krótkim odpoczynku przy jeziorze wróciłem na szosę i dojechałem do Kłodawy. Postanowiłem wrócić przez Wojcieszyce. Na początku trochę zabłądziłem, ale szybko odnalazłem właściwą drogę. Z Wojcieszyc jadę polami prosto do Gorzowa. W Gorzowie korzystam z moich ulubionych ścieżek rowerowych, po czym docieram do domu.



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa sciam
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]