Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi PDX z miasta Gorzów Wielkopolski. Mam przejechane 12294.62 kilometrów. Jeżdżę z prędkością średnią 20.24 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie. Opencaching PL - Statystyka dla PDX
symbole na metkachStatystyki zbiorcze na stronę


baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy PDX.bikestats.pl
Dane wyjazdu:
90.22 km 30.00 km teren
04:38 h 19.47 km/h:
Maks. pr.:30.14 km/h
Temperatura:23.0
HR max: (%)
HR avg: (%)
Podjazdy: m
Kalorie: kcal

Słońsk i cmentarz poniemiecki w Świętojańsku

Niedziela, 25 sierpnia 2013 · dodano: 25.08.2013 | Komentarze 0

Cel dzisiejszej wycieczki to Słońsk. Byłem tu już rowerem 2 lata temu, przed założeniem bloga na bikestats i odkryłem tutejszy kościół i ruiny zamku. Ostatnio sprawdziłem Słońsk i okazało się, że jest tu jeszcze kilka innych atrakcji turystycznych, które przegapiłem będąc tu ostatnio. Jest to lapidarium z pomnikiem oraz cmentarz jeńców. Postanowiłem więc tu pojechać.
Pchał mnie dość silny wiatr, więc dojazd był dość łatwy. Poza tym ciepło i dużo słońca.
Tuż przy wjeździe do Łupowa, dowiedziałem się, że dziś w Bogdańcu odbywa się XVIII Lubuskie Święto Chleba. Po drodze widziałem liczne ozdoby związane z tym świętem, zbudowane głównie z siana, owoców i warzyw.
W Bogdańcu przy drodze w kierunku Gostkowic zauważyłem już zbieraninę ludzi, niektórzy byli ubrani w jakieś stroje, obecny był też jeden radiowóz policyjny. Z tablicy informacyjnej znalezionej kawałek dalej opisującej przebieg imprezy dowiedziałem się, że w tym miejscu zbierał się korowód dożynkowy.
Dalej luźna jazda z wiatrem. Odbijam w lewo, jadę przez Nowiny Wielkie i Świerkocin, za mostem skręcam w prawo i dojeżdżam do Kłopotowa, gdzie znajduje się prom rzeczny.
Tam wbijam na drogę polną prosto do Słońska. Droga jest poprowadzona tuż obok granicy z parkiem narodowym ''Ujście Warty''.
Park Narodowy ''Ujście Warty'' © PDX

Po dość długiej jeździe drogą polną w końcu dojeżdżam do Słońska. Docieram do kościoła, którego wieża jest dobrze widoczna z drogi polnej, którą tu dotarłem.
Kościół w Słońsku © PDX

Lapidarium niestety nie udało mi się znaleźć. W centrum Słońska znajduje się pomnik z niewidoczną na zdjęciu czerwoną gwiazdą na górze.
Pomnik w Słońsku © PDX

Dalej zaczynam szukać cmentarza jenieckiego. Wiem, że znajduje się przy ulicy Kolejowej. Jakoś udało mi się znaleźć właściwą ulicę, gdzie znalazłem drogowskaz, dzięki któremu dowiedziałem się, że jadę w dobrym kierunku.
Słońsk - drogowskaz do cmentarza jenieckiego © PDX

Docieram do cmentarza. Jest on ogrodzony bramą i drutem kolczastym. Bardzo przypomina cmentarz radziecki w Międzyrzeczu, ale jest bardziej ubogi.
Cmentarz Jeniecki w Słońsku © PDX

Znajduje się pomnik w kształcie krzyża, z napisami w języku polskim, niemieckim i francuskim. Można się dowiedzieć, że spoczywają tu ofiary obozu koncentracyjnego funkcjonującego w Słońsku w czasie wojny.
Cmentarz Jeniecki w Słońsku - pomnik © PDX

Wracam na główną drogę i już zaczynam jechać w kierunku Gorzowa. Po drodze odbijam w bok według drogowskazu do muzeum i znajduję ciekawy pomnik.
Słońsk - pomnik poświęcony ofiarom hitlerowskiego faszyzmu © PDX

Obok pomnika znajduje się muzeum martyrologii więźniów. Sam budynek brzydki, ale na ścianie umieszczona jest informacja związana z obiektem.
Muzeum martyrologii więźniów w Słońsku - informacja © PDX

Dalej postój na przystanku autobusowym koło stadionu. Trzeba się przygotować na walkę z silnym wiatrem.
Stadion w Słońsku © PDX

No i zaczyna się jazda pod wiatr drogą nr 22. Bardzo ciężko się jechało, brak mocy i sporo podjazdów. Jakoś dojeżdżam do Krzeszyc. Po minięciu ze wsi myślę nad zmianą trasy i pojechaniem przez wioski. Tak też zrobiłem. Odbiłem na Świętojańsko. W krzakach znajduję jakiś stary betonowy mur. Przypomniałem sobie, że byłem tu rok temu i bezskutecznie szukałem tu cmentarza. Minąłem mur i wszedłem w gęste krzaki. A tu niespodzianka - poniemiecki cmentarz! Jest dość spory, więc robi wrażenie.
Cmentarz poniemiecki w Świętojańsku - ogrodzenie © PDX

Cmentarz poniemiecki w Świętojańsku - ogrodzenie © PDX

Oprócz Niemców pochowany tu też został jeden Polak.
Cmentarz poniemiecki w Świętojańsku - polski nagrobek © PDX

Robiłem foty starego cmentarza, choć nie było to zbyt przyjemne ze względu na ilość krzaków.
Cmentarz poniemiecki w Świętojańsku - nagrobek © PDX

Cmentarz poniemiecki w Świętojańsku - ogrodzenie © PDX

Cmentarz poniemiecki w Świętojańsku - ogrodzenie © PDX

Cmentarz poniemiecki w Świętojańsku © PDX

Cmentarz poniemiecki w Świętojańsku - nagrobek © PDX

Cmentarz poniemiecki w Świętojańsku © PDX

Cmentarz poniemiecki w Świętojańsku © PDX

Po zwiedzeniu cmentarza wróciłem na drogę i udałem się w kierunku Kołczyna. Dojechałem tam przez Krasnołęg, Łukomin i Krzemów. W Kołczynie wbiłem na wał i prosto do Gorzowa. Wiatr dalej był silny i przeszkadzał jak cholera.
W pewnym momencie spostrzegłem jakieś budowy przy stacji pomp w Niwicy. Myślałem, że będę musiał się cofnąć, ale roboty nie były rozległe i udało mi się je jakoś ominąć.
Końcówka trasy już w Gorzowie, przy Kanale Ulgi, bardzo trudna ze względu na wspomniany wcześniej wiatr i drogę polną w dość złym stanie, po której jechało się do dupy. Chwila męki, i dotarłem do bazy.



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa yciow
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]